top of page

FIRSATLAR & ÇÖZÜMLERİMİZ

Kapasite, konum, otel tipi (şehir, sahil, vs) farkı olmaksızın, ülkemizdeki otellerin çoğunun şu anki durumuna uygun performans arttırma fırsatı olan senaryoları ve çözümlerimizi bulabilirsiniz. Her otelin durumu tam olarak senaryolara uymayabilir. Dolayısı ile, daha fazla fırsat kaçırmamak için hemen bize ulaşın ve otelinizin gelir arttırımı fırsatlarınıza göre çözümlerimizi size sunalım. 

COVID-19 SALGINI SONRASINA HAZIRLIK

DURUMUNUZ: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde bir otelin müdürü ve/veya sahibisiniz. An itibarı ile oteliniz kapalı, yada çok düşük bir kapasite ile çalışıyor. Satış/pazarlama gibi ticari ekipleriniz ya izinde yada çok az personel çalışıyor.  Salgının geçmiş olması muhtemel ileri tarihler için rezervasyon akışları yavaş yavaş başlamış.

DİLEĞİNİZ: Salgın sonrası için hazırlık yapmak istiyorsunuz.. Salgın sonrası ve önümüzdeki senenin stratejisini geliştirip, talep döndüğünde hazırlıksız yakalanmak istemiyorsunuz. Aynı zamanda, bugüne kadar denemediğiniz stratejileri denemek, kanal çeşitliliğiniz arttırmak, daha çok direk rezervasyon ve online partnerden rezervasyon almak için strateji geliştirmek ve uygulamak istiyorsunuz. Ekipleriniz döndüğünde, gelir arttırımı odaklı çalışmaları için gelir yönetimi eğitimi almalarını istiyorsunuz. Aynı zamanda, ekipleriniz otelinizi satmaya uğraşırken, uzman bir gözün devamlı trendlerinizi ve pazarınızı gözlemleyip ve analiz edip gerekli stratejiler geliştirmesini istiyorsunuz. 

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ: Salgın'nın her an yavaşlayacağını ve bunu gören devletlerin sınırlamaları her an gevşetip talebi arttırıp sizi hazırlıksız yakalaması ihtimaline karşı, zaman kaybetmeden HEMEN BİZE ULAŞIN!  Yapacağımız ücretsiz keşif görüşmesine istinaden, uygulayacağımız en uygun analiz modülü ile otelinizin ve pazarınızın gelir arttırımı fırsatlarını ortaya çıkarılacaktır. Ekipleriniz gelir arttırımı fırsatlar listesindeki aksiyonlar üzerinde çalışırken, kendilerini düzenli toplantılarla tarafımızca desteklenecektir. Aynı zamanda, trendlerinizi ve pazardaki rakiplerinizin hareketlerini analiz ederek, satış stratejiniz geliştirilecektir. Geliştirdiğimiz stratejiyi uygulamaya aldıktan sonra, mutabık kaldığımız frekanslarda, trendleriniz ve pazardaki hareketlenmeyi gözlemleyerek, gerekirse stratejinizi trendlere uygun hale getirip fırsatlardan yararlanmanız sağlanacaktır.. 

 

 

İSTANBUL, İZMİR, BODRUM, ÇEŞME GİBİ DİNAMİK PAZARDAKİ BİR OTEL SENARYOSU

DURUMUNUZ: Satış ekibiniz ve e-ticaret'den sorumlu bir personeliniz var. Satış personeliniz, oteli satmak için dışarıda yada otelinizi görmek isteyen müşteriler  ile ilgileniyor, rezervasyon görevliniz ise rezervasyonları girmek ile meşgul. Ecommerce ise, otelinizin online platformlardaki işleri ile uğraşıyor. Ekibinizin, fiyat stratejlerini geliştirme ve düzenli takip etme, pazar hareketlerini gözlemleyerek proaktif aksiyon alma, trendlerinize göre stratejilerinde değişilik yapmak yada yeni stratejiler geliştirmek için zamanı yok yada, var olan zamanlarında üstünkörü analizler yapmak durumundalar. Ürün, trend, kanal ve pazar analizleri detaylı yapılamadığı için, direk rezervasyonlarınız yok denecek kadar az, kanal çeşitliliğiniz yok, dolayısı ile offline kontratlı alokasyonlarınızda tuttuğunuz oda sayısı çok yüksek, fakat düşük fiyatlı olduğu için yüksek talep alıyor ve düşük ortalama fiyattan dolayı gelir arttıramıyorsunuz. Aynı zamanda kontrat yaptığınız partnerleriniz, fiyatlarınızı online sattığı için fiyat parite problemi yaşıyorsunuz ve bu misafir memnuniyetini negatif etkiliyor. Otelinizin zaman zaman ileri tarihlere çok önceden dolduğu için, yüksek fiyatlı oda satma fırsatınıda sık sık kaçırıyorsunuz, çünkü bölgedeki diğer oteller sizin dolu olduğunuz zaman, normalden çok yüksek fiyata satıyorlar. Misafirlerinizde mutsuz çünkü, sizde yer bulamayan misafir, rakiplerinize gidiyor. Bununla beraber,  diğer online platformlarındanda, parite problemi olduğu ve yapısal bir fiyat stratejiniz olmadığı için, beklediğiniz performansı alamıyorsunuz, düşük performansa yüksek komisyon ödediğiniz için, rezervasyon maliyetleriniz genel olarak çok yüksek bu durumdan sizin kadar otel sahibinizde memnun değil çünkü almak istediği krediyi alamıyor, yapmak istediği yatırımı yapamıyor. 

DİLEĞİNİZ: Siz, kanal çeşitliliği yaratmak, tam anlamı ile pazar, rakip, fiyat, trend ve ürün analizleri yapmak ve takip etmek istiyorsunuz, ortalama fiyatınızı arttırmak, ileriki tarihlere rekabetçi fiyatlar ile çıkmak aynı zamanda otelinizi erken doldurmak istemiyorsunuz. Parite problemini çözerek, hem misafir memnuniyetini arttırmak hemde daha çok direk rezervasyon almak istiyorsunuz dolayısı ile kontratlı partnerlere olan bağımlılığınızdan kurtulmak istiyorsunuz. Ama nereden başlayacağınızı ve ekibinizi nasıl ve nereye yönlendireceğinizi bilemiyorsunuz.

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ: Bu senaryo sizin durumunuzu anlatıyorsa, HEMEN BİZE ULAŞIN!  çünkü her geçen zaman gelir arttırımı fırsatı kaçırıyorsunuz! Keşif görüşmemizden sonra, lokasyonunuza ve büyüklüğünüze göre ÖZGÜN veya MAKSİMUM ANALİZ modülümüzü uygulayarak, pazarınızdaki ve otelinizdeki gelir arttırımı fırsatlarını tarafımızca listelenecektir. Uygun destek modeli ile analiz modülünden çıkan aksiyonları düzenli toplantılarla beraber takip ediyor, aynı zamanda lokasyonunuza göre her gün yada en az gün aşırı iletişim halinde olarak düzenli trend analizleri ve pazar takibi ile stratejinizi güncelleyip otelinizi pazarda doğru pozisyonlandırmaktayız. Bu çalışmaları yaparken, fiyat parite probleminizi öncelikli çözerek, misafirlerin tesisinizin websitenizi kullanmasını sağlayacak stratejiler geliştirmekteyiz.

 

STABİL BİR PAZARDAKİ  BİR OTEL SENARYOSU

DURUMUNUZ: Rakipleriniz devamlı fiyat değiştirmiyor, hatta büyük çoğunluğu hiç değiştirmiyor. Artan maliyetler fakat artmayan talep, kârlılık oranlarınızı eritmeye başlamış. Otel işletmelerinde gelir yönetimi uygulamalarını otelinize getirmek istiyorsunuz ama ekipleriniz arasında gelir yönetimi donanımı olan kimse yok ve pazara göre hareket edip reaktif davranıyorlar. Pazarla beraber hareket ettikleri için, zaman yaklaştıkça düşürülen fiyatlar yüzünden gelir arttıramıyor ve kârlılığınız düşüyor.

DİLEĞİNİZ: Fiyat/ürün/kanal çeşitliliği yaratmak istiyorsunuz, otelinize talebin erken gelmesini sağlayarak son dakika doluluk kazanmak için fiyat düşmek istemiyorsunuz, ve gelir yönetimi stratejileri uygulayarak ortalam fiyatınızı arttırmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bütçenizin darlığı yüzünden tam zamanlı gelir yönetimi uzmanı istihdam edemiyorsunuz ve dışarıdan freelance gelir yönetimi hizmeti kullanmak istiyorsunuz.

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ: Gelir arttırımı fırsatların kaçırmamak, ekiplerinizin proaktif çalışmasını sağlamak için HEMEN BİZE ULAŞIN!  Otelinizin lokasyonuna göre ÖZGÜN veya KOMPLEKS analiz modülümüzü uygulayarak, otelinizin ve pazarınızın saklı kalmış gelir arttırımı potansiyeli tarafımızca geliştirilmektedir. Pazarınız çok dinamik olmadığı için her gün gerekmesede, lokasyonunuza ve kapasitenize göre ihtiyacınız olduğu kadar iletişim halinde olarak stratejinizi gözden geçirip gerekli değişiklikler tarafımızca yapılmaktadır.

 

SEZON OTELİ SENARYOSU

DURUMUNUZ: Yaz sezonunda açılan bir otelsiniz. Otelinizin %85i düşük fiyatlı tur operatörü ile doluyor ve oldukça fazla odanız var. Sezonluk otel olduğunuz için kontratlarınız bir sene önceden yapılmış ve tur operatörünün istediği kadar fiyat artışı yapabildiniz. Bu fiyatlar yüzünden online fiyatlarınızda dinamik değişikliğe gidemiyor, gerektiğinde stratejik olarak düşürüp/yükseltemiyorsunuz. Yada tek yetkili acente ile çalışıyorsunuz, yani acente batarsa riskiniz çok büyük. Kontratlı fiyatlarınız fiyate parite problemide yaratıyor dolayısı ile direk rezervasyon alamıyorsunuz. 

 

DİLEĞİNİZ: Bölgenize talep sezonda yüksek, odalarınızı daha yüksek fiyatlara satabileceğinizi biliyorsunuz ve bir sonraki sene kanal çeşitliliği geliştirmek istiyorsunuz. Fakat ekibinizin donanımı bu çeşitliliği yaratmaya yeterli değil hatta ekibiniz bu çeşitliliği yaratamayacağınızı, bölgenizin dinamiklerinin bu çeşitlilik için uygun olmadığını söyleyerek değişime direniyor. Siz kararlısınız fakat nasıl bir strateji izlemeniz gerektiği konusunda uzman desteğe ihtiyacınız var.

 

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ:  Uzun vadeli bir çalışma olacak. Çünkü büyük riske girmemek için adım adım ilerlemek gerekmektedir. Aynı zamanada, her ne kadar yapmak istediğiniz değişiklik gelecek seneleri daha çok etkileyecekse de, alacağımız aksiyonlar ile bu sene dahi sonuç alabilme şansınız var. Dolayısı ile HEMEN BİZE ULAŞIN! Otelinizin kapasitesi, lokasyonu ve imkanlarına göre KOMPLEKS veya ÖZGÜN analiz modülümüzü uygulayarak, hem işletmenizin fotoğrafını çekilecek hemde analizden çıkacak gelir arttırımı odaklı fırsatları aksiyon listesi geliştirilecektir. Buradaki en önemli fırsat, tur operatörlerinin alokasyon ve envanterinizin analizidir. Bu alanda yapılacak stratejik değişiklikler ve analiz modülümüzden gelecek aksiyonlar, tek kanal bağımlılığınızı her sene çok daha azaltacak ve sizi hedefinize ulaştıracaktır. 

GELİR YÖNETİMİ MÜDÜRÜ OLAN BİR OTEL SENARYOSU

DURUMUNUZ: Herhangi bir pazarda, herhangi büyüklükte bir otelin müdürü/sahibisiniz. Otel Gelir Yönetimi Müdürü/Uzmanı kadronuzda mevcut. Gelir yönetimi müdürünüz, en alt pozisyonlardan başlamış, uzun senelerdir otelinizde çalışıyor, belki bir kaç otel değiştirerek size gelmiş. Bir eğitimi yok ve etraftan duyduğu öğrenebildiği kadar gelir yönetimi uygulamalarına hakim. Sistemi açıp/kapıyor, sizin istediğiniz fiyat değişikliğini yapıp OTA'lara yansıtıyor. Rakiplerin fiyatlarını herhangi bir OTAdan tek tek, oldukça çok zaman harcayarak gözlemliyor ve değişikliklere göre pozisyon belirleyip sizin boş bir vaktinizde, size ulaşıp, olurunuzu alarak pozisyon belirliyor, ama çoğu zaman geç kalmış oluyor. 

 

DİLEĞİNİZ: Siz ise, pazarınızda ve otelinizde fırsatların olduğunu, gelir yönetimi müdürünüzün donanımın bu fırsatları görmek ve avantaj sağlaması için yeterli olmadığının farkındasınız. Gelir yönetimi müdürünüzün kendini geliştirmeye açık olduğunu biliyorsunuz. Ama eğitiminden önce, otelinizin ticari fotoğrafının çekilmesi, fırsatların ortaya çıkarılması ve fırsatlardan avantaj sağlanması için acil aksiyon alınması gerekmekte. Gelir yönetimi müdürünüzün donanımı yeterli değil ve acil desteğe ihtiyacınız var.  

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ: HEMEN BİZ ULAŞIN! Lokasyonunuza ve otelinize uygun analiz modülümüz ile, önce işletmenizin bir fotoğrafın çekerek, gelir optimizasyonu ve gelir  arttırımı fırsatlarını aksiyon halinde listeleyelim. Gelir yönetimi müdürünüzün donanımı bu listedeki aksiyonları almaya yetmiyorsa, uygun destek modeli ile, hemen sizi desteklemekteyiz. Düzenli toplantılarla hem aksiyonlarınız, hemde düzenli olarak trendlerinizi ve pazarınızı takip edilerek gerektiği zaman ekstra aksiyonlar alınacaktır. Aynı zamanda gelir yöneticisi müdürünüzün eğitimini tamamlayarak, daha yapısal, gelir arttırımı odaklı çalışmasını sağlanacaktır.

bottom of page